Představujeme

Nové hostivařské poháry

-28. 11. 2024

Od nápadu přes skicu do výroby… a pak k vám

Naše staré golfové pohárky byly netradiční a super, ale už to po těch letech prostě chtělo změnu. Shodou okolností jsem zrovna pořádal komerční turnaj mimo hostivařské hřiště pro jednu stavební firmu, a abychom byli v tématu, měli jsme pro vítěze jako ceny odlitky z betonu. Nesoudím, jak vypadaly, ale ten materiál mi přišel jako originální nápad. Konzultoval jsem to s Albertem Kulíkem a návrhy, které Albert přinesl, byly přesně tím, co jsme chtěli, říká Honza Šonka, ředitel areálu. A tak začal příběh nových hostivařských trofejí.

Nápad a první skici

Albert Kulík
Měl jsi hned jasnou představu, nebo jsi s tím nápadem na použití betonu musel víc pracovat?
Když mě Honza Šonka oslovil, jestli bych se nechtěl stát autorem nových pohárků, měl jsem opravdu radost. Při návrhu jsem se snažil, aby byl pohár tvarově jednodušší než ten dosavadní, ale současně expresivní a silný, takový, který na vítěze zapůsobí ve chvíli, kdy ho vezme do rukou.

Vybíral jsem z více možností materiálového provedení, ale nakonec jsem se rozhodl jít trochu neobvyklou cestou a volba padla na betonový odlitek. Na betonu mi přijde fascinující, jak se přizpůsobuje formám a strukturám, ale zároveň po vytuhnutí zůstává pevný a odolný. Tyto vlastnosti jsem vnímal jako určitou paralelu ke golfistům, kteří se musí umět přizpůsobovat různým podmínkám na hřišti, ale současně zůstat mentálně silní.

Ústředním prvkem každého poháru je logo Galerie Golf Hostivař, které je zapuštěné, a tím pádem nesmazatelně spjaté s pohárem. Tradičnější trofeje jsou často vyrobeny z kovu nebo skla, na betonu je ale zajímavé, že i když držíte v ruce jeho malý kus, tak na vás povrch a váha spolehlivě působí.

Jak probíhala příprava dál?
Na začátku něčeho nového mi vždycky pomáhá uvědomit si, z čeho vycházím, jaké jsou požadavky, zadání a limity a čeho chci dosáhnout. V tomto případě byla snaha vytvořit něco, co koresponduje s novou vizuální identitou areálu a zároveň je jednoduché, úderné a snadno zapamatovatelné.

Pomocí skic jsem formoval první myšlenky a přemýšlel nad materiálem a formou. Nakonec se uchytila verze „cihla“, jakožto betonový odlitek s reliéfem. Když jsem se rozhodl pro tuto variantu poháru, vytvořil jsem 3D model na počítači a udělal pár vizualizací, jak bych si představoval proces výroby. Pracoval jsem v architektonických programech, které používám ve škole a v práci.

Jsi autorem hostivařského tunelu, který lemuje břeh zdejšího jezera. Jak se na tuhle realizaci díváš po pár letech?
Pokaždé, když jdu kolem nebo tunelem přímo procházím, tak z toho mám velikou radost. Jednak, že se to povedlo skvěle dotáhnout a já tehdy dostal příležitost být toho součástí. Především mě ale těší, že tunel splňuje svou primární funkci a chrání golfisty, aniž by jim zkomplikoval cestu po hřišti.

Navíc dřevěné rámy krásně stárnou, díky čemuž má tunel trochu jinou barvu než na začátku a myslím, že lépe zapadl a splynul s okolním terénem.

Na čem dalším aktuálně pracuješ?

Jako student architektury aktuálně pracuji na projektu pod vedením vídeňského ateliéru Querkraft, což vnímám jako skvělou zkušenost a jsem zvědavý, jaký to bude mít výsledek.

Co se týče realizací v Galerii Golf Hostivař, tak před dokončením je tribuna ve svahu u víceúčelového hřiště. Ta vznikla znovupoužitím prefabrikovaných betonových schodišť a nosníků, které již neměly využití. Zbývá ještě pár terénních úprav, zeleň a na tribunu budou moct první diváci. Anebo po ní možná budou běhat děti, které chodí na hřiště vedle. Mohla by to být zajímavá „prolézačka“.

Co ty a golf?
Golf hraju ve volných chvílích rád. Během posledních dvou let začala hrát i spousta mých kamarádů, a tak párkrát za rok společně vyrážíme na náš turnaj. Letos jsme na jednom z nich měli jako cenu pro vítěze právě nové hostivařské poháry. Měl jsem hroznou radost, že na ně byla kladná odezva a vítězové z nich byli nadšeni.

 

Když byl návrh schválen, bylo potřeba najít výrobce

A tak štafetu přebral IKEN, konkrétně Matyáš Dřevo a Tomáš Novotný. Firma se zabývá výrobou speciálních reklamních předmětů na míru, při nichž je často potřeba najít nové výrobní postupy. Snaží se přitom spojovat přírodní a průmyslové materiály.

Pro náš areál vyrábějí například originální vypichovátka a markovátka, a protože jsou šikovní a nám se líbí jejich cit pro detail, oslovili jsme je i při výrobě hostivařských pohárů.

Matyáš Dřevo

Matyáši, jak se vlastně taková věc jako pohár z betonu vyrábí?

S hostivařským týmem jsme společně nejdříve navrhli ideální tvar pro betonové trofeje. Poté jsme v softwaru vymodelovali tzv. kopyto (master model), které jsme vytiskli pomocí 3D tiskárny. Tento modul slouží k výrobě silikonové formy.

Probíhá to tak, že se kopyto umístí do formovacího rámu, kde se kolem něj nalije silikon. Ten ztuhne a vytvoří přesný otisk kopyta. Tak vznikne forma, kterou pak využíváme k odlévání betonu.

Do hotové silikonové formy naléváme beton, který necháváme dostatečně dlouho vytvrdnout, aby získal svou pevnost a charakteristický vzhled. Nakonec betonové trofeje ručně dobrušujeme a dokončujeme, aby měly perfektní povrch a finální vzhled.

Pak už jsme jen museli odladit množství a intenzitu závozů — turnajů je hodně, skladovací prostory v Hostivaři malé a pohárky těžké, ale de facto křehké. Myslím, že to během sezony šlapalo dobře.

Na další ukázku práce se můžete podívat na webu: www.iken.cz.

A co na poháry říkají výherci?

Alena Jinková

13 pohárů doma
Mám ráda hostivařské turnaje a zejména ten holčičí málokdy vynechám. Milým překvapením v letošní sezoně jsou nová ocenění pro všechny hráče turnajů. Ano, nejspíš mnozí z nás už změnu čekali, můžete mít pohárků sebevíc, ale předávání po odehraném turnaji je pro většinu hráčů chvíle, na kterou si rádi počkají.

Letos máme místo klasického poháru netradiční a jedinečnou odměnu — betonovou cihličku — a je skutečně výjimečná. To, že patří do Galerie Golf Hostivař, podtrhne vyražený znak našeho klubu a je samozřejmě opatřena i stříbrným štítkem, na kterém je datum turnaje, jeho název a označení umístění hráče.

Tento malý, ale významný detail dodává cihličce na hodnotě a činí z ní vzpomínku, kterou si vítězové mohou na památku odnést domů. Každá cihlička tak vypráví příběh o skvělých výkonech a nezapomenutelných momentech, ať už vítězství, nebo přátelského soupeření.

Tahle cihla má jednoznačně své čestné místo na našich poličkách, i když neujde našim vtípkům. Například jestli ji použijeme na obranu nebo kolik jich budeme potřebovat na nový dům nebo aspoň na plot. No zkrátka, když dáš cihlu k cihle, nic nezkazíš.


Kateřina Kohnová

Z pohárů si jednou postavím chodníček
Letošní sezona začala v mém oblíbeném golfovém areálu Galerie Golf Hostivař velkým překvapením, a to v podobě nových trofejí, které za „medailové“ umístění po absolvování tohoto krásného, ale těžkého hřiště získáváme.

Nové trofeje mají tvar stavební betonové cihličky a jsou zhotoveny v moderním, čistém designu, který mám ráda a moc se mi líbí. Proto mě velmi motivují k tomu, abych byla na hřišti co nejúspěšnější v získávání další a další této krásné trofeje.

Jelikož jsem získala za tuto sezonu deset cihliček, dá se z nich třeba i něco postavit… třeba chodníček slávy…