Rozhovory

A jak je na tom vaše fyzička?

-28. 11. 2024

A jak je na tom vaše fyzička?

Kdo říká, že golf je jen o technice, ten ještě nepoznal sílu kondiční přípravy! Svatopluk Býma, kondiční trenér hostivařské golfové reprezentace, nám prozradil, proč je důležité se hýbat, i když právě nedržíte golfovou hůl. Jaký je rozdíl mezi hráčem, který trénuje kondici, a tím, kdo se na ni vykašle? A kdy by měl golfista vyhledat trenéra? Zjistíte také, jaký jednoduchý cvik vás udrží v kondici během zimy a proč je pohyb tajemstvím dlouhého a úspěšného golfového života.

Jak probíhá kondiční příprava s hostivařskými hráči?
Scházíme se každou středu od 17 do 18 hodin. Během let si většina hráčů zvykla přicházet dřív, aby měli dostatek času na zahřátí a pohybovou přípravu. Na začátku off-season hráče vždy testuji, abychom zjistili, na čem je potřeba během zimy zapracovat. Testování se během přípravy dle potřeby opakuje, abychom věděli, že jsme na správné cestě.

Je to důležité nejen pro kontrolu, ale i pro motivaci. Protože věkově jde u hostivařské reprezentace o hodně rozmanitou skupinu, snažím se každému z hráčů trénink maximálně individualizovat. Věnujeme se kompenzačním cvikům, které jsou vhodné zejména po dlouhé, náročné sezoně, ale i rozvoji síly nebo výbušnosti.

Hráči a hráčky vědí, že na kondici musí pracovat celoročně, ne jen během naší přípravy. To je klíčové. S některými se vidím mimo naše pravidelné sessions, mají rozšířené tréninkové plány, věnujeme se individualizaci golfové rozcvičky, regeneraci, výživě během hry i mimo ni nebo obecně zdravému životnímu stylu.

Jak dlouho už hostivařské golfisty trénujete? Je to na nich znát?
Letos to budou tři roky. Na hráčích, kteří dodržují pravidelnost v tréninku, vidím výrazný fyzický progres. Některé z nich v tréninku i brzdím, aby nedošlo k přetrénování nebo ke zranění.

Svatopluk Býma a Klára Davidson Spilková, kterou už více než 5 let trénuje

Když budu mít vedle sebe dva hráče, jeden bude mít kondiční přípravu, druhý ne, v čem se jejich hra a výkon budou lišit?
Na to není jednoduché odpovědět. Můžete mít skvěle fyzicky připraveného hráče, a přesto nebude nejlepší na hřišti. Pak můžete mít takového, co nikdy nevkročí do gymu, ale na greenu bude dominovat. Je to velmi individuální.

Otázka je spíš to, jak dlouho a na jaké úrovni můžete být v golfu bez kondice úspěšní. Jde o velmi specifický sport, který můžete hrát na vysoké úrovni velmi dlouho. A aby to šlo, musíte se o sebe starat. Na profesionální úrovni se z toho stal v posledních letech opravdu atletický sport. Pokud chcete být konkurenceschopní a vyhrávat nejlepší turnaje na světě, musíte mít dostatečnou délku ran.

Existuje jasná statistika, která ukazuje, že čím delší hráč, tím vyšší prize money. To jde samozřejmě ruku v ruce s optimální technikou. Každopádně v dnešní době se drtivá většina výkonnostních a profesionálních hráčů věnuje kondiční přípravě.

V kolika letech začít s kondiční přípravou? Jak často trénovat?
Dětem bych doporučil se hlavně hýbat. Pohybu má dnešní generace žalostně málo a mezi dětmi z golfu je tato situace ještě o něco horší. Moje generace byla zvyklá mít každý den 4 až 6 hodin pohybu. To nám dalo velké množství pohybových zkušeností, které bohužel dnešním dětem chybí.

Pokud se ptáte přímo na fitko, tak tam mohou chodit pod dohledem děti od nějakých deseti dvanácti let. Nepůjde ani tak o cvičení na strojích, jako o osvojení správných pohybových návyků. Obecně se ví, že mezi 8.—12. rokem děti zdokonalují své motorické učení. Významně se jim zlepšuje jemná a hrubá motorika. Toho je potřeba využít. Čím větší bude různorodá pohybová zkušenost, tím líp.

Mezi Sváťovy klienty patří i hráč DP World Tour Julien Brun

Mezi Sváťovy klienty patří i hráč
DP World Tour Julien Brun

Jaké jednostranné zatížení nebo přetížení golf dělá, co je potřeba kompenzovat, i kdybych trenéra neměla? Liší se věkem?
Mezi nejvíce problémové oblasti patří krční, hrudní a zejména bederní páteř. Dále jsou častá zranění zápěstí, přetížená předloktí, golfový loket, respektive vnitřní strana loketního kloubu, nebo problémy v oblasti kyčle, kolene, ramena, jako je například zranění rotátorové manžety.

Jako kompenzace může fungovat už to, že vedle golfu zařadím i jiný sport a budu dbát na to, abych si pravidelně a komplexně rozhýbal a posiloval celé tělo. Ke konci tréninku taky neuškodí udělat deset až dvacet švihů bez míčku na opačnou stranu.

Co nejčastěji v rámci tréninku řešíte, na co se zaměřujete?
Zejména na to, aby děti měly co nejkomplexnější pohybové dovednosti. Pro golfisty je důležitá síla, výbušnost, koordinace, rychlost, dostatečný pohybový rozsah, vytrvalost, schopnost ovládat předměty, jako je golfová hůl, a nespočet dalších důležitých atributů.

Čím víc jich budu mít, tím víc se mi golf otevře. Tím největším cílem je vybudovat si lásku k celoživotnímu pohybu.

Probíhá trénink jinak v sezoně a jinak přes zimu?

Přes zimu se hlavně snažíme získat co nejvíce pohybových schopností. Přes léto je potom největší výzva udržet si dostatečnou výkonnost. Na začátku sezony všichni pálí dál a cítí se dobře. Během golfové sezony se potom bojuje hlavně o udržení síly, výbušnosti a dostatečného rozsahu pohybu. Jak golfový, tak kondiční trénink zkrátka musí běžet celoročně.

Dáte nám tip na cvik, který může dělat přes zimu každý golfista?

Pro každého to může být něco jiného. Pokud bych si měl vybrat jeden cvik, tak bych volil hluboký dřep. Skvělá challenge je vydržet přerušovaně 10 minut ve dřepu každý den po 30 dní. Zdá se to jako jednoduchá věc, ale zkuste si například v hlubokém dřepu vyčistit zuby. Další tip je pořídit si hrazdu do dveří a párkrát za den se na ni vyvěsit.

V jaký moment vás má golfista vyhledat?

Pokud mu například dělá problém určitá pozice ve švihu. Mohou za tím být problémy s rozsahem pohybu a pro golfového trenéra bude obtížné ho do takové pozice dostat. Obecně by se dalo říct, že všichni moji klienti chtějí hrát bez bolesti a drivovat daleko.

Sváťa Býma

Svatopluk Býma

Svatopluk Býma začal s golfem už v deseti letech. Během své juniorské kariéry vyhrál žebříček mládeže do 16 let a téhož roku se umístil na třetím místě mistrovství ČR ve stejné kategorii. Postupně se však více začal věnovat kondičnímu tréninku, ke kterému ho inspirovala spolupráce s trenérem Joaquínem Navarrem.

V roce 2013 absolvoval první kurz Titleist Performance Institute (TPI) v zahraničí, což mu otevřelo dveře k profesní dráze kondičního trenéra. Od roku 2015 působí v České golfové federaci jako kondiční trenér a kapitán týmů napříč kategoriemi. Sváťa úspěšně trénuje nejen amatérské, ale i profesionální golfisty, mezi které patří například Klára Davidson Spilková, Jana Melichová a Julien Brun.

Jeho nejnižší HCP bylo 0,1, momentálně má HCP 3,5. Odráží to jeho pracovní vytížení, které mu nedovoluje trénovat tolik, kolik by si přál.